Je to na Vás. Doporučujeme se měřit každý druhý den. Nejdůležitější ale je dodržování ranního měření, hned po probuzení.
Nezasahuje. Data, která o uživatelích máme s nikým nesdílíme a máme je pečlivě zabezpečené. V aplikaci navíc máme možnost kompletního smazání účtu a s tím i všech uživatelských dat (spárované aktivity, měření, osobní a zdravotní informace).
Díky nejpřesnějšímu měření HRV tzv. spektrální analýzou jsme schopni zachytit aktivitu regenerační i stresové větve CNS (centrálního nervového systému). Ty svojí aktivitou dávají najevo, jak jste ve stresu a jakou máte regeneraci.
Pokud máte chytré hodinky typu Apple Watch, Samsung Watch a další, a zároveň zvažujete používání Elonga snímače, mrkněte na elonga.com/smartwatch, kde se tématu dopodrobna věnujeme.
Primární rozdíl je v tom, že se každá služba specializuje na něco zcela jiného a vzájemně se skvěle doplňují. Elonga se zaměřuje na měření celkového stavu organismu za 3 minuty ráno - přináší vám tedy unikátní objektivní data o hladině stresu, regenerace, readiness i funkčním věku. Naopak chytré hodinky slouží k měření aktivity během celého dne - ukazují vám, kolik jste ušli kroků, spálili kalorií atd.
Elonga následně naměřená data synchronizuje do pohybového plánu, prostřednictvím kterého vám poskytuje doporučení těch nejvhodnějších aktivit pro každý den.
V rámci Elonga individuálního pohybového plánu můžete využít synchronizace dat o pohybu a aktivitách s aplikacemi Google Fit nebo Apple Health. Tyto aplikace lze propojit i s dalšími platformami monitorujícími pohyb, což umožňuje dostávat data přímo do naší aplikace.
Synchronizují se však pouze data o pohybu a aktivitách, která jsou potřebná pro tvorbu pohybového plánu, synchronizace tedy nijak neovlivňuje samotné výsledky měření. Svou hodnotu stresu, regenerace, readiness i funkční věk tak zjistíte, aniž byste museli jakékoliv aktivity vůbec zadávat.
Data lze do plánu případně doplňovat i ručně, k používání snímače tedy není nutné vlastnit chytré hodinky. V budoucnu pak plánujeme možnosti synchronizace rozšířit i o další platformy.
Readiness: Hodnota readiness neboli připravenost ukazuje aktuální stav organismu a informuje o tom, jak je tělo připraveno na daný den - ať už jde o pohyb nebo třeba o pracovní zátěž. Pomáhá tak určit optimální zatížení i aktivity pro daný den a následně je přizpůsobit skutečnému stavu vašeho organismu. Tak, abyste své tělo nepřetížili, ale zároveň plně využili jeho aktuální potenciál.
Stres: Tento ukazatel měří aktivitu sympatického nervového systému, který je zodpovědný za stres a aktivaci těla. Výsledky jsou zobrazeny v rozpětí 0-10 v porovnání s vašimi vrstevníky (v rámci stejného pohlaví a věku). Individuální škálu svých výsledků, tedy srovnání s předchozími dny, pak vidí uživatel po 5 po sobě jdoucích měřeních. Hladina stresu je ovlivňována řadou různorodých faktorů – od spánku přes fyzickou aktivitou až po psychickou zátěž. Na základě sledování tohoto ukazatele tak můžeme určit, co náš stres zvyšuje nejvíce a co nám naopak pomáhá s jeho snižováním.
Regenerace: Ukazuje aktivitu parasympatického nervového systému, který zajišťuje doplňování potřebných zdrojů a regeneraci organismu. Hodnota tak pomáhá monitorovat, jak rychle a efektivně naše tělo regeneruje a zda je již dostatečně připraveno na další zátěž. Výsledky jsou zobrazeny v rozpětí 0-10 v porovnání s vašimi vrstevníky (v rámci stejného pohlaví a věku. Individuální škálu svých výsledků, tedy srovnání s předchozími dny, pak vidí uživatel po 5 po sobě jdoucích měřeních.
Funkční věk: Tento ukazatel porovnává váš biologický věk, tedy ten, na který se vaše tělo skutečně cítí, s věkem kalendářním. Nižší funkční věk znamená, že jste na tom lépe než průměr vaší věkové skupiny a vaše tělo tak umí dobře odolávat stresu a zátěži.
Fitness: Fitness skóre ukazuje dlouhodobý efekt vašich pohybových aktivit na celkovou zdatnost organismu. Odvíjí se nejen od aktivit, kterým se věnujete, ale také od celkového stavu vašeho organismu. Pomáhá identifikovat, který režim zlepšuje vaši zdatnost a který nikoliv. Skóre je čistě individuální, porovnává tak pouze vaše výsledky mezi sebou.
Plán: Týdenní personalizovaný pohybový plán doporučuje aktivity ve třech intenzitách (lehká, střední, vysoká) na základě vašeho aktuálního i dlouhodobého stavu, přičemž dostanete konkrétní doporučení vhodného pohybu i pro každý den. Správný pohyb ve správný čas je nejefektivnější cesta, jak předcházet civilizačním onemocněním, zlepšovat spánek, zvládat stres a zvyšovat kondici. Plnění plánu se monitoruje podle energetického výdeje (kcal) a denních kroků.
Elonga je pro každého, kdo se zajímá o svůj životní styl a chtěl by pro své zdraví dělat něco navíc. Snímač spolu s aplikací poskytují jednoduché a srozumitelné informace o tom, jak pomocí malých každodenních změn zlepšit kvalitu svého života i svou kondici. V rámci individuálního plánu navíc doporučuje pohybovou aktivitu pro daný den a dává pravidelnou zpětnou vazbu toho, co našemu tělu prospívá a co mu naopak škodí.
Elonga je navržena tak, aby se dokonale přizpůsobila vašemu životnímu stylu a poskytla vám podporu přesně podle vašich aktuálních potřeb.
Kdykoliv, je však potřeba si uvědomit, že se výsledky měření budou v různých životních fázích lišit. Právě jejich dlouhodobé sledování vám však pomůže najít tu nejlepší cestu ke zlepšení, napoví s tím, co na váš organismus funguje a umožní vám maximálně využít potenciál svého těla. Používat snímač Elonga pouze v omezeném období není efektivní, protože tak ztratíte možnost porovnat výsledky v různých fázích.
Jediné omezení přináší věk (měření je vhodné od 12 let), onemocnění (při něm doporučujeme měření přerušit) či různé druhy dlouhodobých zdravotních problémů, které mohou výsledky zkreslovat (jde primárně o fyziologické či srdeční onemocnění jako je např. arytmie či epylepsie).
Elonga měří aktivitu autonomního nervového systému, který reflektuje nejen naši pohybovou aktivitu, ale také psychický stres, životosprávu, stravování, příjem specifických látek jako je kofein nebo nikotin a řadu dalších faktorů. Pro co nejpřesnější výsledky měření je proto nutné vliv těchto faktorů minimalizovat a měřit se vždy ráno, hned po probuzení, před prvním jídlem a výraznější fyzickou aktivitou. Je možné si dojít na toaletu nebo vypít po probuzení sklenici vody, což výsledky ovlivní naprosto minimálně.
Standardizace je zároveň jediný způsob, jak zajistit možnost přehledně a efektivně sledovat změny v organismu. Pro relevantní výsledky proto doporučujeme měřit se alespoň obden.
Elonga naprosto přesně ví, jak jste zregenerovali, a regeneraci velkou mírou ovlivňuje právě spánek. Můžete tedy na datech vysledovat, kolik hodin spánku je pro Vás vhodné, jestli můžete před spaním jíst nebo jestli 1 sklenička před spaním prospívá, nebo naopak.
Elonga může nejlépe posloužit především ve fázi nástupu nemoci – tedy ve chvíli, kdy my sami ještě její projevy necítíme, ale náš organismus již ano. Přicházející nemoc totiž často vede k poklesu HRV bez jiné zjevné příčiny a správná úprava režimu tak může v této fázi zabránit jejímu plnému propuknutí.
Obecně lze říci, že naše HRV ovlivňují nejen nemoci, ale také různá medikace, obojí tak může mít vliv na výsledky měření. V průběhu nemoci dochází v našem těle k různým obranným reakcím, které mohou naši HRV zvyšovat i snižovat. Výsledky měření tak mohou být v tomto období nepřesné. V průběhu nemoci proto doporučujeme snímač nepoužívat a vrátit se k měření až ve chvíli, kdy se cítíme znovu fit. V opačném případě by vám mohla aplikace na základě nepřesných výsledků dávat i nesprávná doporučení.
Je však potřeba brát na vědomí, že každý organismus reaguje individuálně a reakce na podněty se mohou lišit. Při interpretaci výsledků je proto důležité zohlednit váš aktuální zdravotní stav a předchozí režim.